Mvszet
2014.04.04. 17:59
Hdolat
Hdolat a helynek, ahol a termszetben az istensg jut kifejezsre, a sint valls elve szerint, Kna fell rkez indiai buddhizmus mlyrehat befolysa hagyott nyomot ez kori Japn kultrjn s mvszetben.
Kzmvessg
A Japn trtnelem eltti kor mvszete mr alig ismert, a legrgibb pattintott keszkz a pleisztocn korbl val.
A csiszolt kkorszak i. e. 300-i. e. 200-ig tartott, ekkor jelent meg a sttbarna s vrsesbarna zsinrmintval dsztett agyagedny, e zsinrdsz japn neve alapjn nevezik a kort Dzsmon-kultrnak.
A Jajoi-korbl (i. e. 2-i. e. 3.szzad) szrmaznak az els fmtrgyak, valamint szvtt anyagok, kkoporsk, s az elhunytak szemlyes hasznlati trgyai is elkerltek.
A nagy srdombok kora Kofun-kultra (i. e. 3-i. e. 4.szzad) nven ismert, a srhalom tbbrteges krkrs ptmny, a tetejn s krltte elhelyezett agyagfigurk (hanivk) hres embereket, hasznlati trgyakat, bronzharangokat, llatokat brzolnak. Ezek az els dokumentumok a kor szoksairl.
rdekessge a japn mveltsg-rtegzdsnek, hogy a bronz s a vas megjelense a rgszeti anyagban csaknem egykor. Mindkett Knan s Koren t rkezett, s jellemz a korai fejlett fmmvessgre, hogy a VI. szzadbl lovasprbajban hasznlt lfejpncl is fnnmaradt. Ugyancsak megcsodlhatjk a haznkban is szp szmban l, de Japnban is nagy hagyomnnyal rendelkez fegyverrt ltogatk a fegyveracl remekeket a Tokii Nemzeti Mzeumban. Mr a IX.-X. szzadtl maradtak fnn szp pengk, s egy-egy szamurjkard a Fujivara korszakbl (a mi rpd hzi kirlyaink idejbl) nem szmt ritkasgnak, mg a mi "Attila kardunk" is csak Bcsben maradhatott meg a vrzivataros szzadokbl. Ktsgtelen, hogy a sziget jelents kulturlis vdelmet is jelentett Japnnak.
Az Edo-korban a lakkholmikat gyakran dsztettk aranyfsttel, s divat volt a kermia is.
ptszet
Az Aszuka-kultrban honosodott meg a buddhizmus, ami nemcsak vallsi jelentsg volt, hanem magval hoza a knai civilizcit is. Fellendlt a templomptszet, a kegyhelyek szma megntt. Ebbl a korbl szrmaz ptmny a Nara kzelben plt Horjdzsi-templom, ami (1949-ben legett). A tbbszr restaurlt memlkek mig rzik az si knai faptszet jellegzetes vonsait. Az pletek aszimmetrikus elrendezse viszont tipikus japn vons.
A Nara-korszak ptszetben is megrizte a Tang-hatst, mivel a vros alaprajza sakktblaszer. A hagyomnyok rzje a sint valls volt, egyszer szerkezet szentlyeivel, a tetzetet mlyre sllyeds oszlopok tartottk.
A Heian-korban (794-1185) Heiankj (Kiot) vros is a Tang-hats alapjn plt fel, s megszletett a nemzeti mvszet. A japn arisztokrcia ignye igyekezett ellenslyozni a szerzetesek kizrlagos befolyst a kultrban. A virgz buddhizmus tbb gra szakadt, kzlk az ezoterizmus hozott j ptszeti alapelveket. Mr nem a szimmetria dominlt, az pletek tkletesen alkalmazkodtak a termszethez. Ilyen pl. a Fnix-csarnok Udzsiban, az Amida csarnokok Kiot mellett.
A Muromacsi-kor (1333-1573)a nevt Kiot egyik negyedrl kapta, ahol az els sgun, Asikaga rendezte be palotjt. A zen hats itt arisztokratikus kifinomultsggal keveredtett, pl. Kiotban az Aranypavilon (Kinkaku), s az Ezstpavilon (Ginkaku). Kialakulnak a mohakertek, az ptszet szoros kapcsolatban ll a kerttervezssel, amely rgta igen kifinomult mvszet Japnban.
Vrptszet
A mi trkdlsos idink kezdetn, Mtys halla utn, Japnban is hossz ideig bels bizonytalansg s kiskirlysgok (helyi katonai vezetk) vres harca gyngtette az orszgot, mgnem a XVI. szzad msodik felben hrom fontos sgun (krlbell a mi ndori mltsgunknak felel meg) Oda Nobunaga, Hideyosi, s Tokugawa Ieyasu katonai szervez munkval helyre nem lltotta a kzponti kormnyzst s meg nem szervezte az 1868-ig fnll ers japn llamot. E hrom katonai vezet korra esik a japn vrptszet fnykora. Legismertebb kzlk taln a Himeji vrkastly fplete.
A rend megszilrdtst megelz s kvet idkben plt fl tbb vrkastly: Osaka, Iwakuni, Inuyama, Okayama vrkastlya. Ezt a vrpt idszakot knnyen kti ssze a magyar trtnelmet ismer olvas a trk hborkkal. A magyar Bocskai szabadsgharc eltti vekben, 1600-ban volt a nevezetes szekigaharai csata, ahol Tokugawa Ieyasu gyztt s utn mg csaknem 300 ven t a Tokugawa csaldbl kerltek ki a sgunok. A Tokugawk a korbbi Kyot helyett a keleti Edba, a mai Tkiba helyeztk t az llam szkhelyt s itt erstettk meg az edi vrkastlyt.
Kortrs ptszet
Japn mai ptszete nemzetkzielg elismert, olyan rangos 20-21. szzadi kpviseli fmjelzik, mint Kenzo Tange, Tadao Ando, Kisho Kurokawa, Riken Yamamoto, Toyo Ito, Kengo Kuma, Shigeru Ban vagy Kazuyo Sejima (SANAA).
Szobrszat
A Nara-korszakban a buddhista mvszet – fleg a fafarags – egyre jellegzetesebb japn jegyeket mutatott.
A szobrszat kezdetben mg idegen jegyeket hordott. Unokie s iskolja a Kamakura-korszakban Szung-hatsra realista s dinamikus szobrokat alkotott. A szamurjok nemcsak a politikban, hanem a mvszetekben is vezet szerephez jutottak. A faszobrszat realisztikusabb lett.
A Heian-korban 794]-1185 a buddhista szobrok elegancija s titokzatossga mr japn,vonatkozsokat mutat.
Az Edo-korban a szobrszatban a kisebb mreteket kedveltk, mint pl. a nekuce farags, (a nekuck dszes kis csatflk, a dohny- vagy pnzeszacsknak a ruhhoz erstsre szolglnak).
Festszet
A Heian-korban brzoltk a sint istensgeket egyenknt. Sajtos fejelemeket sszeilleszt technikt fejlesztettek ki, egy volt a "dzssz". Ez id tjt alakult ki a dekoratv s elbeszl jelleget egybetvz festmnytekercsek japn iskolja. A nemzeti rzs megjelent a festszetben, tipikus forma volt a japn tj, a japn let, a szoksok a jamatoe stlusban. Szp pldja ennek Gendzsi-monogatariemakinomo (hossz vzszites kptekercs) csodlatos betivel, tls irny kompozcijval, eleven szneivel. Fudzsivara no Takanobu a szzad vgn klnleges portrfestszetvel tnt ki.
A Heian kor vgn keletkezett a hres szzadi rajztekercs, a Csdzsu Giga. Ngy ilyen tekercs maradt fnn, de sajnos szveg nlkl. Csak sejtjk, hogy a korabeli let fonksgait jelenti meg a rajzol mester, ironikusan, emberies felejthetetlen llatfigurkba rejtve a korabeli karaktereket.
A Kamakura-korszakban a festszetet tovbbra is a jamatoe uralta, a vzszintes tekercsek klnbz legendkat, trtnelmi esemnyeket, s hressgek lett brzoljk, megelevent emakinomkkal.
A fellendl tusfests a Szung s Juan tekercsek stlust idzi, de kifejldtt a japn termszetbrzols. Ekkor jelentek meg a kakemonk (fggleges tekercsfestmnyek). A 15. szzadban az ajtkra, paravnokra risi tjkpeket festettek.
A Muromacsi-korban 1333-1568 a mvszet virgzsnak indult. A termszetes s dsztelen felletek hangslyozsval hatott az sszes mvszetre, idertve a kertmvszetet, az ptszetet, s a teaszertarts szigoran tiszta vonalvezets cserpednyeit. A tusfests cscspontjt Szess mvszete jelentette. A kpek mindssze nhny ecsetvonsbl lltak, s Knban is igen npszerek voltak. Hamarosan a vezet szerep a Kan-irnyzat lett a mhelyekben feleleventettk a jamatoe festszet hagyomnyait.
A Momojama-kor 1573-1616 a mvszet virgkort hozta. A hadvezrek erdtett vrait fnyzbben dsztettk. A kereskedi rteg kialakulsa j zlst hozott magval, a paravnokat a portuglokat brzol egzotikus kpek dsztettk. Ekkor szlettek meg az ujokije alapjt jelent zsnerkpek. A keresked szrmazs Tavaraja Sztcatu j dsztstlust fejlesztett ki a jamatotbl, melynek cscspontja Ogata Korin s ksbb Marujama kjo mvszete lett. A mvszek nem ismertk el Knt, ezrt a stlust sem utnoztk.
Az Edo-korszak 1615-1868 ukijonyomatait (a ml vilg kpeit) olyan mvszek ksztettk mint Hokuszai, Harnubu. Tmjukat ednak, a mai Tokinak trsasgi letbl vettk. Koruk kurtiznjait s sznszeit festettk meg. Ezt a npszer mfajt tmegesen gyrtottk fanyomatokon. a nyomatkszts fknt a 18. szzad s 19. szzadban virgzott.
Kalligrfia
A szprs, a kalligrfia kln mvszetnek szmt Japnban. Ezt a klnleges rst buddhista szerzetesek vekig tanultk. Az rs nem csak a lert szveget, hanem az r egynisgt is egyarnt kifejezi. Olyan tekercseket is ksztettek, aminek szpsgt nem maga a szveg hangzsa, hanem az rsjegyek harmnija adta meg. Ma is vannak olyan fiskolk, ahol veken keresztl a kalligrfit tanulmnyozzk a tanulk. A tusrs nyomai a mai japn rsban is fellelhetek. Pldul a mondatot pont helyett azrt zrja le karika, mert ecsettel csak gy lehet egyrtelmen pontot tenni.
|