Konyha
2014.04.04. 18:04
A japn konyhamvszetet mr az kortl kezdve meghatrozott sma alapjn gyakoroltk, melyek az Edo-korig fentmaradtak. Ezek a szigor szablyok alaktottk dnten Japn klnbz teleit harmonikus egssz, a mai, ltalunk is ismert, npszer japn konyhv.
A Ricu Rj rendszer kori csszri llam idejn mindenfle, a csszri udvar tkezsvel/ tkeztetsvel kapcsolatos tisztsget hoztak ltre a Palotagyi Minisztriumon bell. A Nagy tekfog, a legfontosabb tkezssel foglalkoz tisztsgvisel pldul felgyelte a minden tartomnybl rkez lelmiszereket. Tenmu csszr idejn ezek a hivatalok, tisztsgek mg kzvetlenl a csszr irnytsa alatt lltak, majd hamarosan a Nagy llamtancs felgyelete al kerltek.
Az udvari llam idejn, mikor a csszr ismt kezbe akarta ragadni a hatalmat, s cskkenteni a Nagy llamtancs befolyst, az .n. kurdodokoro ellenrzse al rendelte ket. (A kurdo-k szemlyesen a csszr ltal kinevezett hivatalnokok voltak, akik a csszr kzvetlen irnytsa alatt lltak, gy az uralkod rajtuk keresztl sokkal egyszerbben s gyorsabban gyakorolta a hatalmat, mint a nehzkesen mkd Ricu Rj hivatalokon keresztl.)
A korabeli udvarban l nemesek lakomi pazarok, nagystlek voltak. Klnsen az jv vagy az j legfbb miniszter kinevezse stb. adott alkalmat a grandizus lakomknak. Az e korbl szrmaz menk az ltalunk ismert legrgibbek. Az telek tengeri keszegbl, pontybl, pisztrngbl, polipbl, fcnbl stb. kszltek s nagyon egyszeren lettek feltlalva. „Ngyfle tl”-nak nevezett, fszerekkel, zestkkel: hisioval (miszo egy fajtja), szakval, ecettel s sval teli tlkk kerltek mg az asztalra. Egyszval tnyleg nagyon kezdetleges volt a konyhamvszet. Azonban meglehetsen bonyolult szablyzatban szgeztk le a napirendtl s az alkalomtl fggen azt, hogy milyen tkszletet hasznljanak, milyen a megfelel ltzet az tkezshez s hogyan dekorljk a termet. Az teleket egy daiban nev nagy asztalon szolgltk fel.
A Kamakura-bakufu idejn a rgi idk emlkeknt megmaradtak a nagy nnepi lakomk, melyeket a nemesek arra hasznltk fel, hogy politikai befolysukat erstsk. Mivel a busik letmdja egyszerbb volt, ha egy busi szrmazs ember az udvarba kerlt egy lakomra, az alsbbrang hivatalnokok mell ltettk s az hant szolgltak fel neki. Az han elksztse: fzz rizst egy lbosban, tedd ki egy tlkba, majd a hromfle italksrvel (kb. srkorcsolyval, ha lett volna akkor sr): medzval, kagylval s umebosival fogyaszd, amit zests meg ss ecettel.
Amikor azonban megnvekedett a busik hatalma s befolysa, az han is pomps lakomv vlt.
Tovbb ebben a korban jttek ltre a „megtisztulsi telek”. Japnban, ami buddhista orszg is volt, eddig is ltezett a klnbz buddhista nnepek alkalmval val „megtisztuls” szoksa. A zen irnyzat meghonosodsval szigor szablyokat hoztak ltre az tkezst illeten, s megszabtk azoknak az teleknek az elksztsi mdjt, amelyek segtettek a megtisztulsban .
Az szaki s Dli udvarok kortl a Muromacsi-korig a trsadalomban a busi rteg volt a legmeghatrozbb, gy az tkezsek szablyait, etikettjt is az letmdjuk hatrozta meg. Azt mondjk, ebben a korban fejldtt tkletesre a japn konyhamvszet. A Muromacsi-bakufu idejn a busitrsadalom tvette a nemesek szoksait, letmdjt, s ezeknek a sajt szoksaikkal, letmdjukkul val sszekeveredsnek egy egyedi, sajtos kultra lett az eredmnye.
Ami az teleket illeti, a nemesi trsadalom krben tartott nagy lakomkat s az ottani teleket alapul vve jtt ltre a nagy nnepi lakoma j, sajtos stlusa. Ezzel egytt, a szertartsokkal, rtusokkal foglalkoz tisztviselk otthonaiban jelentek meg elszr a nem hivatalos alkalmakra kszlt, de a szertartsok szablyaiban foglalt mdon elksztett telek.
A Muromacsi-kortl az Azucsi-Momojama-korig jttek ltre a mai teaszertartshoz hasznlt, tea mell csipegetett telek, amik elksztst szintn szablyokba foglaltk s tovbbhagyomnyoztk az utkornak. A teaszertarts ekkoriban alakult ki.
A busitrsadalom hivatalos, bankettszer vacsorin, a szrakozskpp tartott lakomkon fogyasztott telek, a zen irnyzat ltal a „teaszablyzatban” (a szerzetesek sszegyltek, s mikzben megbeszltk a hivatalos gyeket, stb. teztak s mell eszegettek) meghatrozott telek, a nemessg s a np krben tartott rengaversenyeken a tea mell fogyasztott telek sszefoglal neve kaiszekirjri, azaz banketten, partin, bulin, gylseken fogyasztott tel, rtelemszeren abbl a jelentsbl, hogy az emberek ezeket klnbz gylseken, lakomkon stb. sszegylve ettk. Az, aki a teaszertartst nagyra tartva tovbbfejlesztette hozz ezeket az teleket, Szen no Rikj volt. Szerinte a tea ivsa a f, nem mellette az telek, ezrt a teaszertartsbl le kell nyesni a felesleges tbbletet jelent teleket, a teban gyis nagy a megtisztulshoz szksges er. Teht ezeknek a kaiszekirjriknak ugyangy mrtkletessget kell tkrznik, mint a sima, egyszer tenak. Ekkortl kezdve a nagy lakomkon hasznlt „4 tl-zestst” felvltotta a miszo, a szjaszsz a mirin s az ecet, s a mai zvilghoz kzeli zeket alkalmaztak.
sszefoglalva, a nagy lakomk, a megtisztulst hoz telek, a parti-telek mind egyidben lteztek, sajtos formval, szablyokkal rendelkeztek, de egymsra is klcsnsen hatssal voltak.
Az Edo-korba rve a bonyolult szablyai miatt fokozatosan hanyatlani kezdett a lakomk npszersge, s telei vgl csak klnleges alkalmakkor -mint pl. eskv vagy fesztivl- elksztett telekk vltak. A kaiszekirjrik a sajt s a lakomk teleinek j tulajdonsgait tvzve maradtak fent.
Ezek a japn konyhamvszet trtnetnek legfbb jellegzetessgei.
*
Sokan egyetlen szigetknt gondolnak Japnra, pedig ngy nagyobb s tbbezer apr flddarabbl ll. A vulkanikus hegyvidkeket sr erdsg bortja, rengeteg csapadkkal. Az rtkes megmvelhet fldterleten szinte kizrlag rizst termesztenek. Termszetesen a hal jtssza a fszerepet az tkezsben.
Mit ettek az si Japnban?
Az si idkben az tkezs gyakorlatilag kizrlag a tllst szolglta, a ma ismert csodlatos telkltemnyeket szinte kivtel nlkl az utbbi 3-400 v sorn fejlesztettk ki.
A kutatsok szerint mr i.e. 7000 krl fogyasztottak bzt, tengeri llatokat, dit, llati hst, rgyeket s ms nvnyeket. Knnyen felmerlhet bennnk, hogy mi a helyzet a rizzsel? A rizst csak i.e. 300 krl ismertk meg a szigetorszgban, a Dzsmon korszak idejn. A szjababot mintegy szz vvel ksbb kezdtk termeszteni.
Az idszmtsunk eltti negyedik-harmadik szzadban rkezett Korebl a rizstermeszts technolgija a jajoi npcsoport segtsgvel, amely ekkortjt vndorolt a mai japn szigetekre. A rizst nemcsak telknt hasznostottk: paprt, alkoholtartalm italt, ptanyagot s llati takarmnyt is szolgltatott.
Ksbb Knbl tovbbi vvmnyok rkeztek Japnba: szjaszsz, tea, evplcika s a csszri llamigazgatsi rendszer. Ms eszmk - pldul a buddhizmus - a Koreai-flszigeten keresztl jutottak a felkel nap orszgba. A buddhizmus - a szigeteken virgz sint s konfucianista vilgnzetek mellett, vagy ellenre - a hatodik szzadban hivatalos vallss lett.
A kvetkez 1200 v alatt a hsevs hivatalosan tilos volt minden japn szmra.
A 16. szzad sorn elbb a portuglokkal, majd a holland tengerszekkel tallkoztak: ezek a kereskedk mutattk be pldul az olajban slt teleket. Tlk szrmazik az els ltsra nagyon nem-japn tempura. A japnok nagyon szeretik ezt az elksztsi mdot, mg ha nem is k fejlesztettk ki. A dohnyt, cukrot s kukorict is ezek a kereskedk mutattk be a felkel nap orszgnak.
A James Clavell hres regnybl, a Sgunbl ismers Tokugava Iejaszu az 1600-as vek elejn attl tartott, hogy az eurpaiak kijtszhatjk egyms ellen a hadurakat, ezrt lezratta a kiktket s kitiltotta a fehreket az orszgbl. A kvetkez csaknem hromszz v izolcija sorn a japn kultra mg mlyebb gykereket eresztett az orszgban. A buddhizmus s a sint - a kt legelterjedtebb valls - klns figyelmet szentel az vszakok vltozsnak, ez pedig a felszolglt telekben is tkrzdik. A buddhista tanok szerint az telek tfle zbl s sznbl llnak: des, csps, ss, keser s savany, illetve srga, fekete, fehr, zld, piros.
Az amerikai Perry kapitny 1854-ben arra knyszertette a japnokat, hogy jra kereskedni kezdjenek a nyugattal. Hamarosan j vilg kezddtt. Meidzsi csszr 1872-ben nyugati mintra megnnepelte az jvet - mg rszleteiben is pont gy, ahogy Eurpban szoktk. Tbb mint ezer v elteltvel ekkor evett japn ember hivatalosan hst.
Mitl lesz egy tel "japn"?
Ha megkrdezlek, hogy szerinted mi a legjellemzbb a japn konyhra, mit felelnl:
Szusi, nyers hal, tempura, tofu? Helyes!
Rengeteg japn tterem s szusi br nylik manapsg vilgszerte, gy a tvoli orszg konyhja tbb nem szmt ismeretlen terletnek - legalbbis remlhetleg. Egyre tbb ember tapasztalja meg, hogy ez a vilg egyik legegszsgesebb konyhja. A ftelnek szmt rizsnek s tengeri halaknak hla a hagyomnyos japn telek rvendetesen kevs koleszterint tartalmaznak s magas a rosttartalmuk. Nem csoda, hogy a japnok lnek a vilgon a legtovbb.
Persze mint minden nemzet konyhjra, erre is jellemz, hogy az adott orszg kultrja hozta ltre. De mi teszi japnn a japn telt? Vegynk sorra nhny jellegzetessget:
Krnyezet, klma, trend
A hsipks hegyektl szak-Hokkaidn a homokos strandokig a szubtrpusi Okinavn rgirl rgira vltozik az ott lk trendje s fzsi stlusa. A fldrajzi korltok - magas hegyek, cen - mg jobban segtett abban, hogy az egyes rgik sajtos teleket fejlesszenek ki.
A klnbsgek ellenre mgis ltezik egy kzs alap. Az orszg terlete kicsi, nincs olyan hely Japnban, amely tvol esne a halban gazdag vizektl. A ffogsnak szmt rizs mellett a tengeri herkentyk s a zldsg adja az telek javt. A legfontosabb zest a "sju", azaz a szjaszsz s a miszo - mindkett erjesztett szjababbl kszl (a knai s az eurpai szjaszszok ltalban nem fermentlssal, hanem gyorstott vegyi eljrsokkal kszlnek). Egy tlagos japn tipikusan hromszor eszik naponta ftt rizst, miszlevest s kt-hrom mellkfogst. Az tel mell zld tet szrcslnek.
Ha egy-kt jelzvel kellene jellemeznnk a japn konyht, taln a "termszetes" s a "harmonikus" szavak jutnnak elsknt esznkbe. Akrmilyen telt is csinlsz, soha ne gyilkold meg a hozzvalk termszetes zt. A hozzvalknak harmonizlniuk kell egymssal egy-egy fogson bell; az egyes fogsoknak pedig egymssal, hogy teljes lmnyt nyjt tkezs vljk bellk. Vgl az telnek sszhangban kell llnia a termszettel s a krnyezettel, belertve az telt fogyaszt szemlyt... legalbbis gy mondjk.
Milyen gyakran esznek a japnok rizst?
A vlasz egyszer: naponta. A felkel nap orszgnak laki rgi s mly kapcsolatot polnak ezzel a gabonval. Gazdag sznhidrt- s proteinforrsknt a legfontosabb kapocs a japn konyha fogsai kztt. Ktezer ve folyik a termesztse: a magok elltetse, a palntzs, a gyomlls s vgl az arats. Mivel szmtalan termszeti csaps rhette a termst, vltozatos formkban prbltk elnyerni az istenek jindulatt az v minden szakban. Azon tl, hogy rtkes lelmiszer volt, egy msik fontos szerepet is jtszott a rizs: fizeteszkzknt hasznltk vszzadokon t. A 19. szzad msodik felig az adt s a fizetsget is rizsben szmoltk. A feudlis urak rangjt, de legalbbis gazdasgi erejt az mutatta, hogy mennyi rizst birtokolt. Gondoljunk csak bele, milyenek lennnek a bankok, ha ma is rizsben trolnnk a vagyonunkat...
A rizs npszersgnek valdi oka az, hogy szmtalan formt kpes lteni a japn konyhban: a hagyomnyos fehr, ftt rizs mellett tallkozunk vele mocsi (rizsstemny), szenbei (ss rgcslnival) vagy miszo formjban. A rizsszalmbl matracot (tatamit) s szandlt fonnak. A japnok szmra a rizs tbb, mint tel. A kultra szerves rsze, nazonossguk jelkpe.
Az vszakok hangulata
Nincs mg egy olyan orszg a vilgon, ahol ekkora hangslyt kap az vszakok vltozsa. Az itt l emberek nemcsak a tavaszi cseresznyevirgzs vagy az szi holdnzs alkalmval tallkoznak a vltoz termszettel, hanem az ebdlasztalon is. A nyr rkeztvel j telek kerlnek el. Japn hagyomnyos kultrjt gyakran rjk le gy, mint "vszakok kultrja", mivel szokatlanul nagy hangslyt kap benne a termszet ciklikus vltozsa.
A legfontosabb, hogy a hozzvalk frissek s termszetesek legyenek, ezt kveti az az igny, hogy mindent a maga "sun" idejn fogyasszunk, vagyis akkor, amikor szezonja van. Bambuszrgy, tonhal, hering tavasszal, bonito (magyarul gyakran ezt is tonnak hvjk) a nyr elejn, macutake gomba s gesztenye sszel. gy tartjk, hogy ha mindent "sun" idejn fogyasztunk, mg egszsgesebb.
Mg az evplcika szne is szmt
Mieltt nekiltunk a felszolglt telnek, a szemnkkel lvezzk egy kicsit a ltvnyt. A szem legalbb akkora tvggyal br, mint a gyomor - legalbbis a japn szakcsok szerint.
A felkel nap orszgban az telkszts komoly mvszet. Az emberek nem csodlkoznak r mindenre, mieltt nekifognak az ebdnek, ugyanakkor lvezik az elrendezs s a kivlogats nyjtotta ltvnyt. Sokszor maga az tkezs helyszne is szerves rsze az telek nyjtotta ltvnynak. Az itteni felfogs szerint minl szebben nz ki egy fogs, annl zletesebb.
Hogy milyen eszttikai lmnyt kpes nyjtani egy ebd? Az vszak hangulatt, a termszetet s a sznek harmnijt. Vegynk pldul egy forr, prs nyri napot. Ilyenkor szment knlnak, amely hfehr, vkony tszta, ltalban egy kevs levesbe vagy szszba mrtogatva fogyasztjk. Flig ttetsz, kk vegtlkban, hidegkk evplcikval, nhny jgkocka trsasgban, a tetejn lebeg zld juharlevllel - a sz, amit keresel, a harmnia.
|