Ruhzkods
2014.04.04. 18:06
A japn ruhk eredetnek "nyomozsa" csak sejtseken alapul. A japn textlik legkorbbi darabjai az Asuka peridusbl (552-646) maradtak fenn. A rgszeti satsok alapjn kt fajta neolitikus kultra ismerhet fel. Ezek az ednyksztsi technikban s tervezsben nyilvnultak meg.
A Jmon kultra, a zsinrmints agyagednyekrl kapta nevt, s i.e. 10000-tl i.e. 111. szzadig tartott. Ezek a tervezetek a kosrfonsbl eredeztethetek, s a minta megjelent a korsk fellettl a sztt ruhkig. Br a ruhadarabok "tredkeinek" szma igen kevs, mgis kvetkeztethetnk, hogyan ltzkdtek a japnok.
Az ltalnosan elfogadott, hogy a Jmon-kori ember - mind a frfi, mind a n - zrt nadrgot hordott, a dereknl fonott ktllel megktve s egy rvid fels kntst csujjal. Ezek V-nyak "pulverek" lehettek, mintjuk hmzett vagy festett grbe vonal.

Ezek a ruhadarabok nem tntek tl alkalmasnak a meleg s nedves klmj Japnban, de kapcsolatot mutathat a Jmon kultra s az szak-zsiai nomd trzsek kztt.
A csontleletekbl kitnik, hogy vrs festkkel szneztk az arcukat s testket. Csontbl, bambuszbl kszlt fst, hajtt hasznltak, agyagbl, kbl, csontbl, fbl kszlt flbevalt viseltek. A nk kagylhj vagy csont karpereccel dsztettk magukat. A nyaklnc nem volt divatos.
Az jkkorszak vge krl a rizskultra megrkezett zsibl s egy j peridust vezetett be Japnban, amit Yayoinak ismernk (i.e. 111. szzadtl i.sz. IV. szzadik). Ennek a korszaknak a cserpednyei mr jval egyszerbb tervezsek voltak s korongon kszltek, ellenttben a Jmon kor kzi formzs darabjaival.
A vadsz s gyjtget trsadalombl az egyre inkbb megszilrdul agrrtrsadalomm val talakuls az emberek ltzkdst is befolysolta. A klnbsg a Jmon s a Yayoi-kori ruhk kztt a mozgslehetsg volt. Az j ruha nem volt knyelmetlen, kvette az emberi test vonalait, hogy a rizsfldeken knyelmes legyen a munka. Egy korai knai feljegyzs szerint (Wei Chih) a wa (japn) frfiak varratlan anyaggal voltak krbecsavarva, mely kntsknt szolglt, mg a nk nagy ruht hordtak lyukkal a kzepn, ahol a fejket bujtattk t. Mint els dokumentum, fontosnak mondhat ez a feljegyzs, de a tudsok ezt vitatjk. Az satsok szerint nvnyi fonalakbl, pldul hcsaln rostjbl sodort fonalbl szttek szvetet. A rizsfldn nagy, fbl kszlt munkapapucsot hasznltak, de lbbelit ltalban nem viseltek. Tetovltk s festettk az arcukat. Nefritbl s jspisbl ksztett lncot hordtak, kagyl vagy bronz karktt viseltek.
A Rgi Srok kortl kezdden nyomon kvethetbb lett, hogy miknt ltztek a japnok. A Yamato llam (i.sz. 250-552) szerkezetrl, letrl a srok tartalmbl tudtak kvetkeztetni. A kimontrtnetben pedig, a srokban tallt szobrocskk, a haniwk a legjelentsebbek.

A felsruha mind a hlgyeknl, mind a frfiaknl ell nyitott volt s az ujjak egszen a hnaljig felhastottak. A frfiak gyakran b nadrgot, a nk redztt, hossz szoknyt hordtak. A ruhaanyagok tbbsge nvnyi rostbl, pldul kenderbl kszlt, de a nagyurak selymet is hasznltak.
Az Asuka peridus (552-646) alatt misszionriusok jrtak Knban, s visszatrve magukkal hoztk a buddhizmus s konfucianizmus tanait, valamint sok ms nzpontjt a Sui s Tang dinasztia kultrjnak. Ez s a Nara korszak (710-794) volt az az id, mikor a kormnyzs fejldse volt fontos.
Nart, a fvrost 710-ben alaptottk, Kna fvrosnak Chang-annak a mintjra. A kormny s az orszg berendezsnek szerkezete is knai mintra plt. Mg az emberek lett is, ez alapos rendszer alapjn szablyoztk. A lakossgot klnbz osztlyokba s rangokba soroltk, s a rangokhoz megfelel szn s stlus ruht kellett viselnik.
Aki e forradalmi vltozst elindtotta, Shtoku herceg volt. Neki ksznhet mg szmos buddhista templom ptse, mint pldul a narai Hry-ji, ahol sok fontos textildarab maradt fenn az Asuka s Nara peridusokbl.
A kimon, melyet Shtoku herceg is viselhetett, tipikusan knai stlus volt.

Ez b felskpeny volt, kt oldaln felhastva, ll gallrral. A kpeny alatt nadrgot hordtak. A nadrgot selyemv tartotta, mely ell lelgott.
Az udvarhlgyek ruhit szintn ersen befolysolta a knai modell. Rvid felskabtot hordtak s hossz szoknyt.

A kzemberek ltzkdse stlusban hasonl volt a korbbi idk viselethez. A frfiak kimonfle kabtot hordtak szoros nyakkal s szk ujjal. A mezei munkhoz selyemvvel tartott kimont s nadrgot hztak. A nk szintn kimonfle felst vettek fel, melyet jobbrl balra kellett hajtani. Ezt rendszerint egy rvid alsinggel s szoknyval viseltk.
794-ben a fvros Narbl Heianba, a mai Kytoba kltztt. A korai Heian korszak (794-897) alatt az ers s aktv csszrok, mint Kammu s Saga vdelmeztk a j kapcsolatot a Tang-Knval. De ksbb a csszrsg ereje gyenglni kezdett, s egy udvari csald, a Fujiwark befolysa ersdtt. 894 utn az rintkezst felfggesztettk Knval, s ezt az idszakot 1185 -ig ks Heiannak vagy Fujiwara korszaknak neveztk. Japn a sajt mvszi szellemnek fejldsre trekedett. A textil tervezs fejldsben s az ltzkds stlusban a fejlds tisztn lthat volt a trsadalom minden szintjn.
A Heian udvar lete egyike volt a legkifinomultabb s legmesterkltebbnek a vilgon, ebben az idben. Br ez a nem mindennapi kapcsolat a szpsggel, finomsggal s rzkenysggel, vezetett vgl a megszokott eszttikumhoz.
Az udvari nemesek uszlyos kpenyt hordtak, melyet sokutainak hvtak.

Az ujja nagy s a vgn teljesen nyitott volt. E dszruha alatt volt egy alskpeny, kisebb ujjal.
nnepi alkalmakra az udvar hlgyei kimonkat vettek, egyiket a msikra, egyre nagyobbakat, vigyzva, hogy megfelel legyen a rtegek sznkontrasztja, mely lthat volt a nyaknl, ujjaknl s a szoknya aljn.

Ezt hvtk jni-hitoenak, 12 rtegnek, de ez tulajdonkppen legalbb 20 rteget jelentett. Slya 8 kg krl volt. A kimonk alatt mg egy als kimont s egy hakamt viseltek. Igen fontos volt a hlgyek frizurja. A divat, a hossz, csillog, fekete haj volt.
A kevsb rangos udvari emberek nshit ltttek fel. Br az ujja

ugyanolyan hossz s b volt, mint a sokutainak, mgis a szmos dszts megneheztette a szabadabb mozgs lehetsgt.
A vadszruht kariginunak neveztk. Klns figyelmet szenteltek a

szles ujjaknak, melyek a kar alatt voltak a trzshz varrva, nem a vll felett. A kzelbe zsinrt vezettek, hogy az ujjak zrhatak legyenek.
Egy rvidebb s kisebb darab volt a suikan. Szintn alacsonyabb rangak hordtk,

mint uniformist, ha a nemeseket szolgltk ki.
Sokan, mint pldul a kereskedk, szpen tervezett, b ujj fels kabtot hordtak, mg a kzembereknek egyszerbbeket kellett felvennik. A frfiak suikanja ll gallr, jobb oldalt megkttt volt, s a hakama egy korbbi vltozatnak tartjk.
A hakamhoz egy rvid kabt jrult, mely hasonltott a nemesek vadszruhjhoz:

kzeljben zsineggel, ha ssze akartk hzni.
A nk szabadon engedett, rvidebb formj kimont hordtak.

A trsadalom als rtegben, a frfi szolgknak egy nagyon egyszer ruhzatot kellett viselnik, mely b felskabtbl s magukra csavart szoknybl llt.
A mvszetekben ragyog Heian peridus vgn a katonai csaldok ereje nvekedett. 1185-ben, a konfliktusok vei utn, a Minamoto csald megsemmistette ellenfelt, a Tairkat. Mikzben a csszri udvar megmaradt Kytoban, a sguntus, Japn keleti partjn, Kamakurban rendezkedett be. A korszak is a vrosrl kapta nevt (1185-1333).
A harcosok mindennapi viselete a hitatare volt, ami gy tnt,

a fldmvesek munkaruhjnak msolata, de szabadabb mozgst engedett.
A szamurjok teljes harci viselete az yoroi volt.

Az ltalnos nnepi ruhzat a yoroi hitatare, kevsb b ujj kpeny volt rvid nadrggal s lbszrvdvel.

A krked, tbb rteg kimont, melyet a Kamakura idszakban a hlgyek hordtak, kosodnak neveztk.

Jelentse: kis ujj. Noha az ujjak nyitottak voltak a vgn, s rszlegesen volt varrott, ez volt a modern kimon kezdete.
A szamurj osztly hlgyei nem mutathattk arcukat nyilvnossg eltt. Utazskor ftylat vagy egy klnleges fejrevalt vettek, mely hasonlatos volt az esernyhz (kasa). Ez volt az ichime-gasa.

Hogy megrvidtsk a kimont s megvjk az t portl, a mellkason egy selyemvvel ktttk meg.
vekkel ksbb a Kamakura sguntus elvesztette ellenrzst a vidki daimyok fltt, majd 1338-ban az Ashikaga sguntus megalaptotta kzpontjt Kytoban. A Muromachi korszak (1338-1573) ptszetrl, mvszeteirl, kifinomult teaceremniirl, fellendl N drmjrl volt nevezetes.
Ruhzkodsban a harcosok etikettje uralkodott s volt meghatroz. Flve, hogy az udvar fnyz stlusa alssa az meghatroz erejket, igyekeztek tvol tartani maguktl. Ez az vatos llspont tkrzdtt vissza vlasztsukban is a su s a daimon nev kpenyekben, az eboshi nev sapkval. Mind a su mind a daimon kzel llt a hitatarhoz.

A f klnbsg az anyagok fajti kztt volt. A selyem hitatark helyett, ezek a ruhadarabok a kevsb drga vszonbl kszltek s a nyaknl lev zsinegek brbl voltak.
A daimonon 5 csaldi cmer (kamon) volt: 2 ell a vllaknl, 2 az ujjon,

egy a nyaknl, htul. A kamon stlus elterjedt az iparosok, kereskedk kreiben is s a mai napig is ltalnos.
Rgen minden elkel japn csaldnak sajt cmere, szimbluma volt. Vltozatos formban szerepeltek ezek a fantziakpek: fkat, madarakat, virgokat, pillangkat, gymlcsket, geometriai formkat rktettek meg. St, jtkszerek, szerszmok is megtallhatk kzttk, akrcsak mindennapi trgyaik, eszkzeik. A finom ltuszvirg egyik legjellegzetesebb dsztmnyk.

A kosode, mint alapvet ruhadarab minden hlgynek kellett hogy legyen. De a formalitsokhoz egy hossz kpenyt, az uchikakt ltttk fel.

Nyron lecssztattk vllukrl, derekuknl megktttk s hagytk a fldre rni.
Azt a hakamt, amelyik uszlyos tervezs volt, a koshi-maki stlusba soroltk be.

A kzemberek egy rvid kabtot kezdtek viselni, ami hasonltott a haorihoz. Ez volt a dbuku, mely az utcai eladk ltzkbl szletett.

A Muromachi idszak vgre a felsbb osztlyok frfiainak otthoni viseletv vlt.
A Muromachi kor utols vtizedt a polgri versengs jellemezte. Az 1560-as vek elrehaladtval Oda Nobunaga megszerezte a hatalmat Kelet-Japn felett. Nobunaga halla utn, rkse Toyotomi Hideyoshi lett, aki folytatta az orszg egyestst. Mg az elz korszakban a templomok ptse volt a f cl, ekkorra a vrak ptse kerlt eltrbe.
A katonasg nvekedsvel a hagyomnyos formk s egyezmnyek megvltoztak. A dolgok j s szokatlan rtket kpviseltek. A hlgyek, fggetlenl hogy milyen osztlyba tartoztak, kosodt viseltek a nyilvnossg eltt, de a hatalomra tr daimyok drgbb s dszesebb kimonkat tartottak. nnepi alkalmakkor a hlgyek apr ersznyt tartottak maguknl a hakosekot, amit a kls kimon redi alatt hordtak.
Az nnepi kosode s uchikake ettl az idtl kezdve napjainkig a legszebb eskvi ruhzat.
A katonk gyakran utaztak nagy tvolsgokat, s gy az egyszerbb s knnyebb ltzetet rszestettk elnyben. Nadrgforma hakamt hordtak s felskpenyt, hzzsinrral az ujjak vgn. Az alsbb rtegbeli szamurjok csujj kimont s rvid nadrgot vettek. De gyakran ltttk fel a pnclt csak magban is a felstestkre.

1603-ban Tokugawa Ieyasu, azutn, hogy megszerezte a hatalmat az egsz orszg felett, megalaptotta a Tokugawa sguntust, fvrost pedig Edoba helyezte (mai Tky). Az Edo korszak (1603-1868) szilrd s bks volt. Szinte teljesen fggetlen volt mindenfle idegen, klfldi hatstl, amita a sguntus kikzstette a spanyol s portugl misszionriusokat, angol kereskedket, akik a XV. szzad vgn rkeztek Japnba. Csak nhny holland s knai hajnak volt megengedett a kikts s kereskeds Nagasakiban.
A kzps Edo korszakban az irodalom s a mvszetek npszersgnek nvekedse volt jellemz, mint pldul az ukiyo-e.
Igen kedveltt vlt a bsges illusztrcival elltott ukio-zoshi nev epikai mfaj, mely a mindennapi let trtneteit festi meg zsnerkpekben. A mvszetben ukiyo-e, zsnerkpknt vlt ismert.
Legszebb pldi:
Hiroshige-A Tokaido t 53 llomsa
A Fuji hegy 100 ltvnya
Tky 13 ltvnya
Ez id alatt a szamurjok ltzke megvltozott: a munksosztly egy ujjatlan felskabtja alakult t az ruhjukk. Ez volt a kamishimo.

A kimon felett hordtk hakamval. Ceremnikon a hakama vgt a fldn hztk, de ltalban a szegly a bokig rt.

A kimon ilyen fajta kombincija lett ksbb a tudsok s gazdag emberek viselete.
A legjelentsebb vltozs a nk ltzkdsben trtnt. A kosode viselse szles krben terjedt, s a divat meghatrozi a kurtiznok, szrakoztathlgyek, kabuki sznszek lettek. Ez a stlus a csujj kimon s a magas rang nk kimonjnak "keresztezsbl" szletett. Ezltal a szpsgbl mit sem vesztett, s divatba jtt az obi (v) hasznlata. Az Edo kori obi fonott zsinegbl volt.

A kor kzepn a figyelem fokozatosan ttevdtt az obira. Br a legtbb tervez mg mindig a mutats kosodk mellett llt ki. Sokan j lehetsgeket vltek felfedezni az obiban.
Ez a divat azoknl az embereknl lelt sikerre, akiket gzsba kttt a szigor szamurj trvny, s alig vrtk az jat, az rdekeset.
Mg a szamurj asszonyok megmaradtak az egyszerbb s visszafogottabb kimonknl, ms osztlyok hlgyei a divatot kvettk. A furisode kimont darai-musubi stlusban lazn megkttt obival fogtk ssze.

A furisodt hossz, szles ujjak jellemeztk, s csak hajadonok hordhattk.
Ksbb volt nmi homlyossg a trsadalmi osztlyok megklnbztetsben: minden n egyszer stlus kimont kezdett hordani. Csak a gazdagsg volt a megklnbztets alapja.
A kizrlag arisztokrata hlgyek kimonja a finoman, aprlkosan kidolgozott dszts uchikake maradt. (kosode fltt)

1868-ban a Tokugawk elszigeteldse lehetetlen llapotokat idzett el. Meiji csszr az udvart Kytobl Tkyba kltztette, s az orszg az alkotmnyos monarchia formt vette fel. Tudomnyos s technolgiai fejlds indult. A Meiji peridus (1868-1912) alatt az orszgot elznltte a nyugati tpus ruhzat, itt a nadrgra s a hossz ruhkra kell gondolni.

A stlusok gyakran keveredtek. Az iskols fik, mind nyugati, mind japn stlus uniformisban jrtak.

A hlgyek tbb nem hordtak kimont. Az j formj, derkban redztt volt, szlei megnttek, ujjai megrvidltek, hakamt hztak hozz s magas szr s sark cipt.

Az obi szintn megrvidlt, s a masnija is egyszersdtt. Egyike a legnpszerbbeknek a taiko-musubi volt.

Nevt egy dob alak hdrl kapta. (Taiko-bashi) Ezt a masnit egy gsa tallta ki, emlkl a hd avatnnepsgre. Ennek a stlusnak mg sok varicija ltezik, s ez ma is kedvelt.
A Meiji kor frfiai legtbben s leggyakrabban mindennapi viseletknt rvid kabtot hordtak, tartalkolva a kimont, hakamt s haorit az nnepi alkalmakra.
A kimon trtnete nem r vget a Meiji korral.
A kimon viselse mlypontra jutott a hbor utni 2 vtizedben. Manapsg mr csak nhny asszony kedveli a kimont mindennapi viseletknt.
MILYEN LEGYEN?
Minden kimon ugyanolyan alak s mret, fggetlenl attl, hogy frfi vagy n viseli, magas vagy alacsony, kvr vagy sovny.
A nyugati ruhakszts az soksznsgvel s nha egyni mintival merben eltr a kimon egyszer alapmintitl. A kimon anyagnak szvse, vgsa s varrsa teljesen egyenes s sima, gy a ksz ruha sztszedhet a tiszttshoz, majd jra sszevarrhat eredeti formjra. Ez az egyszer forma lehetv teszi, hogy tglalap alakra sszehajtva lehessen eltenni.
A kimon mretei:
hossza 158 cm.
ujj s vll szlessge: 63 cm.
ujj szlessge: 32 cm.
vll szlessge: 31 cm.
ujj mlysge: 49 cm.

A ni kimonk szles vlasztkt a mintk s a textlik fajtinak sokflesge adja. Ezek lehetnek termszetes anyagok, pldul: pamut, selyem, vszon, gyapj, vagy napjaink szintetikus anyagai.
A kzzel vagy gppel ksztett ruhk minti tbbflekppen kszlhetnek: szvtt, kzzel festett, nyomott minta, hmzs, vagy ezen technikk varicii ltal.
A szvtt kimon mg ma is kzi kszts, de mint minden ms mvszet s ipar, nagyon drga. gy a legtbb kimont gppel gyrtjk.
A kimonkat osztlyozzk aszerint is, hogy a fests a szvs eltt vagy utn trtnik. Az elre festett (saki zome) kimon tervezete szimmetrikus vagy geometrikus: cskos, kocks vagy frcsklt mintj, mint a kasuri. Ezt a kvetkezk szerint csoportostjk:
Selyem:
szeglyezett selyem (meisen)
nehz krepp (omeshi)
sodrott selyem (tsumugi)
selyem ftyolszvet
Pamut:
frcsklt minta (kasuri)
cskos minta (shima)
kocks minta (kshi)
Vszon (jfu)
A szvtt kimon kszl gyapjbl s szintetikus anyagbl is.
A szvs utn festett (ato zome) kimon s motvumai elszr az Edo peridusban vltak npszerv.
Fajti:
Kzzel festett: yzen,
batikolt
Nyomott mints:
kzzel rajzolt yzen tervezs (kata yzen)
apr stencilezett terv (kata komon)
kicsi egyszn mintk (Edo komon)
tbbszn festett vagy nyomott minta (bingata)
kzp mret stencilezs (chgata a yukathoz)
mintanlkli egysznre festett (muji zome)
A szmos magas sznvonal textiltechnika kztt kett az, amely egyedlll Japnban:
tsumugi s yzen
Tsumugi
Azoktl a gazdlkodktl ered, akik felhasznltk a htrahagyott lrvkat (selyemherny), majd k kldtk a legjobb selymet a piacra. Szorgalmasan gyjtttk a bolyhokat, kzzel sodortk (tsumugu) a fonalat s maguk szttk a kimont a csaldjuknak. Ksbb a tsumugi gyrtsa fontos helyi iparr vlt, s az anyag Japn majdnem minden prefektrjban kszlt. Klnsen jl ismert a ykii, shimai, kumejimai s tkamachii.
Kihachij
Ez a tsumugi srga szn anyagbl kszl. Az elst Hachij szigetn csinltk. A ragyog srga sznt a kariyasu nev fbl nyerik. A cskos vagy kocks minta jellemzi, kzi kszts.
Yzen
Ezt a fajta festsi technikt Miyazaki Yzen, egy hres kytoi legyezfest tallta ki a Genroku idkben (1688-1704). Ez idkig az erteljes, kifejez, geometriai formkat hasznltk, nlklzve a kompozcik s sznek szabadsgt, kihvst. Miyazaki Yzen forradalmastotta a kimonfestst: bevezette az aprlkos sikkes brzolst: kis virgok, madarak, tavaszi s szi fvek, juharlevl...
A yzen kimonk kzzel festett kpeikkel hamar kedvelt vltak az Edo korban.
Iro muji
Ehhez a kimonhoz mintzott szatn vagy krepp anyag szksges egysznre festve, kivve a fekett. Ez lehetv teszi, hogy a kimont mind hzas mind hajadon hlgy hordhassa. Ha csaldi cmer van a htn, formlis alkalmakkor is fellthet. Iro muji, azt jelenti, hogy sznezett s nem festett mintj.
Tsukesage
A szeglytl a ruha elejn s htn flfel "kgyz" minta a vllak tetejn tallkozik. A tervezs komplikltsgtl fggen, a kimon lehet alkalmi vagy mindennapi viselet. Az alkalmi vltozaton a ht kzpvonaln egy festett vagy hmzett csaldi cmernek kell lenni.
Komon
A kata zome mintk "kaptafval" kszlnek vagy stencilezve vannak. Mikor vastag papr vltotta fl a ft, a vgott festsablon mveletei sokkal egyszerbb vltak, lehetsget adva nagyobb sklra s gazdasgi gyrtsra. A msik elny az volt, hogy a paprstencil "megengedte" az iparosnak, hogy aprlkos, sikkes terveket kivitelezhessen: komont. Mivel ez a fajta kimon klnsen Edoban vlt npszerv, a vrosrl kapta a nevt.
Egy msik fajtja a yzen komon, mely sznes, kpes dszts s nagyon npszer az ifj hlgyek kzt. A komon mintzott krepp, szatn vagy tsumugibl kszl. Dupln hajtott, Nagoya vagy dupla Nagoya obival ktik ssze.
Omeshi
Rgen az Omeshi egy megtisztel idszak volt a kimon szmra a csszri udvarban. Ksbb kezdtk a nevet a kimon anyagra hasznlni, bizonyos fajtjra a selyem kreppnek. Miutn a hernyt eltvoltjk a selyemrl, a fonalat megfestik s gyantzzk. Szvskor a fonalakat keresztezik s kettt fonnak ssze. Az omeshi kimon minden alkalomra felvehet. A cskos vagy kasuri mints omeshi a htkznapokra felel meg.
Gyapj
A textlik e fajtja nagy npszersgnek rvend a mindennapi viseletnl, otthon is s a vrosban is. Mita a bleletlen gyapj kimonk tisztthatk sztszeds nlkl, igen kedveltek s nem utols sorban praktikusak. Meleg, knyelmes, nem gyrdik, varrhat kzzel is gppel is. A nehz gyapj anyag blses kimonk tli ltzetek. A gyapj kimont ltalban Nagoya obival vagy a fl szlessg han haba obival hordjk.
Yukata
Bleletlen pamut kimon. Hagyomnyosan ezt a ruhadarabot a forr, gzlg frdbl kijvet tettk magukra. Ma mr a legtermszetesebb a nyri hnapokban, klnsen fesztivlok idejn. A yukata a hvssg benyomst kelti. A sttkk mints fehr alap s a fehr mints kk alap kimonk nagyon gyakoriak, de a fiatalok kztt a sznes mints yukata az elterjedtebb. Eltren a tbbi kimontl a yukata alatt nem hordanak teljes hosszsg als kimont. (A kedvenc alsruhzat pamut kreppbl kszl. (Nagoya vagy fl szles obival viselik. Lbukat faszandlba, a getba bjtatjk.
Jfu
Jelentse: kzzel sztt szp vszon. Levegs s hvs tapints. Legkedveltebb nyri ruhzat. Selyemvvel kombinljk.
Alkalmi kimonk
Az eddig lert kimonk anyaguk, szvsk, festsk alapjn voltak osztlyozva. De ms mdon is lehet: viselje frjezett vagy hajadon, s milyen alkalomra akarja felvenni.
Kuro tomesode
A legalkalmibb kimon melyet frjes asszonyok viselhetnek az 5 cmeres fekete (kuro) tomesode. Ellenttben a hossz ujj tomesodval ennek az ujjai rvidebbek, nylsuk kisebb, mert nem ill, hogy egy frjes asszony ugyangy kacrkodjon lebeg ujjaival ahogy azt egy hajadon teheti.

Az 5 fehr csaldi cmer s a szoknya mintzata a fekete s fehr ellenttnek benyomst kelti. A kimon elegancijt emeli a fehr alskimon, melynek nyakrsze lesen kirajzolja a kimon vonalt. Arany s ezstszllal tsztt dupln hajtott obit ktnek fel hozz, fehr, ezst vagy arany obizsinrral. A szandl (zri) szintn arany vagy ezst szn.
Iro tomesode
Ezt a kimont is frjes asszonyok lthetik fel nnepi alkalmakkor. Mintja s sznezett mivolta knnyedebb teszi gy rangban a kuro tomesodet kveti. A mltban udvarhlgyek viselete volt, ma rendezvnyeken s partikon hordjk.
Uchikake
Az Edo korszakig az uchikakt, mely teljesen hossz kls kpeny, harcos vagy nemesi csaldok hlgyei viseltk ceremnik alkalmval. Az idk folyamn e kpeny a hagyomnyos japn eskvi ruha rsze lett. Nehz selyembl kszl, hossz lebeg ujjakkal. A kpeny als szlt pamuttal tltik, ami a fldn tartja s elegnss teszi. Kakeshita nev kimont hordanak alatta s kakeshita obival fogjk ssze.

Shiromuku
E hagyomnyos eskvi kimon neve, a shiro-fehr s a muku-tiszta szavak sszeillesztsbl keletkezett, jelezve a menyasszony tiszta szndkt frje csaldja fel. gy tartottk, hogy a fehrbe ltztt menyasszony ksz megtanulni s elfogadni frje szoksait s letmdjt.
A shiromuku teljesen fehr ltzet, kivve az uchikake bels szlt s egy feny vagy krizantm mintt, szimbolizlva a jszerencst, a nyak bels oldaln, mely karmazsinpiros.
Furisode
A legfontosabb kimon egy hajadon hlgy szekrnyben, a hossz, lebeg ujj furisode b sznradattal s gazdagon dsztve mintkkal. Rgebben csak a fekete furisodban lehetett megjelenni nneplyeken, de manapsg inkbb a sznes furisodk lthatk. A mintk, melyek krbefutnak a ruhn hagyomnyos s nagyon aprlkos technikval kszlnek: kzi fests, aranyozs, hmzs.
A ruha ujjhosszsga vltoz:
teljes hosszsg, 105 cm (burisode)
kzepes hosszsg, 90 cm (chburisode)
rvid, 75 cm (kofurisode)
Leginkbb a teljesen mintzott, dupln hajtott obi illik hozz. A levehet gallr kihangslyozza a nyak vonalt, a szngazdag selyemv s obizsinr emeli a kimon fiatal s letteli megjelenst.
Hmongi
Hmon: ltogat, gi: viselet. Ez egy formlis kimon hzas s hajadon nknek vendgsgbe menskor vagy vendgvrskor. Ez egy egyszerstett vltozata a furisodnak s a tomosodnak. A hmongi kimon gyakran blelt. Mintja krbefut, tl a ht kzpvonaln. Ujjainak hosszsga 55 s 70 cm kztt vltozik. Rendszerint dupln hajtott obival viselik.
Mofuku
A gyszkimon fekete selyembl kszl 5 cmerrel, minden ms dszts vagy minta nlkl. Az obi, a selyemv, az obizsinr s a szandlok is feketk. Az egyetlen ruhadarab ami fehr, az a hossz alskimon s az egyujjas zokni, a tabi.
Felsruhzat
A kimont leggyakrabban nmagban hordjk, de ha valaki gy kvnja, a kiegsztk szles skljbl vlaszthat.
Haori
A knny kabtka a dch-gibl alakult ki, s utazskor veszik r a kimonra. A haori sz a haoru igbl szrmazik, mely azt jelenti: felvesz. Frfiak is hordjk hakamval, nnepi alkalmakon. A haori mint ni viselet, az Edo korig nem volt szoksos, mgnem a vros rmnegyedben l gsa utnozni nem kezdte a frfiak ruhzkodst.
Asszonyok fleg azrt hordanak haorit, hogy megvdjk kimonjukat az estl vagy piszoktl. Rendszerint levetik s sszehajtjk mieltt belpnek valahova.
Klnbz hosszsgban kszlnek. A hossz igen sikkes darab. A kzepes hosszsg ltalnos viselet, mg a rvidet otthon hordjk. Formlis s fl formlis viseletknt ltezik fekete s sznezett haori is. A fekete selyembl vagy kreppbl kszl, htn csaldi cmerrel, ez a kuro montsuki.

Iskolba lpskor s ballagskor, valamint temetsen hasznljk. Ellenttben az ltalnos szablyokkal, ezt a haorit nem kell levenni, ha belpnek valahov. A haori zsinege fekete kell hogy legyen temetsen, s fehr, iskolai esemnyeken.
A sznes haori, a fekett kivve brmilyen szn lehet. Ezeket j vi ltogatsokkor veszik magukra, valamint ms boldog/vidm alkalmakon. A sznes haori alatt mintzatlan kimont viselnek. Fontos, hogy a haori s a kimon alapsznei harmonizljanak egymssal.
Michiyuki
"Mg az utcn vagy" - jelenti a sz. A 3/4-es kabt jellemzje a tglalap kivgs nyak.

Anyaga krepp szatn vagy nehz selyem. ltalban mintzatlan vagy apr csk s kocka mints. A festett mintzatlan michiyuki jl illik a tomesode, hmongi s tsukesage kimonkhoz. A cskos vagy kocks kabt a hasonlan mintzott kimonhoz felel meg.
Dch-gi
A kabt melegen tartja viseljt tlen, ha kimegy. Gallrja hasonlt a kimonhoz, fl hossz s hromnegyedes formban tervezik. Nehz selyembl s gyapjbl ksztik. Utazskor, ltogat kimon fl kivl.

Eskabtok
Kedvelt anyaga a Nishin brokt, szatn s nehz selyem. Termszetesen vzll. De vannak mr tltsz nylon kabtok is. Kis csomagg knnyen sszehajthatk s kzitskban is vihetk.
Stlk, slak
A hozz val anyagok: szrme, brsony, kasmr, nehz selyem s krepp. A tervezetek kis mintk, rnykok s cskok. A szrme stlt kivteles alkalmakkor tertik magukra. Kora tavasszal s szn a csipke slak gyakoriak.
Alsruhzat
A kimon az egsz testet krbe veszi, eltakarja. Alsruhzatnak feladata elnyomni s puhtani a test kontrjait.
Melltart: arra szolgl, hogy elnyomja a mellet (a kiemels helyett) ezrt a mell krvonalai nem fontosak. Arra, hogy sszetartson, a kimon viselsnl igen alkalmas.
Bugyi: alul nyithat vagy bikini fazon a legajnlottabb.
Fz: a legtbb japn n nem tallja szksgesnek, de azok, akik hatrozott derkvonalra vgynak, alul nyithatt hordanak.
Hadajuban
Kzvetlen a br (hada) fltt hordott alsing (juban). Nyron pamutbl vagy gzbl kszltet viselnek, mert jobban szvja a nedvessget, de nmelyek knny krepp anyagbl vannak.
|